Sign In
Contact Us
About
0
2nd July 2023
Home
Outside of the show
Bursary
SÍOLTA
Competitions
Rules & Regulations of the Show
Results
Sponsors
Our Sponsors
Become A Sponsor
Show Day
Entertainment
Showday Contact Numbers
Clonmel Show Map
Best Dressed Lady
Become a Steward
Our Committee
News
Gallery
0
Home
Outside of the show
Bursary
Bursary FAQ
Bursary 2022
Bursary 2019
Bursary 2018
Bursary 2017
Bursary 2016
Bursary 2015
Bursary 2013
Bursary 2012
Bursary Catchment area
SÍOLTA
Competitions
Rules & Regulations of the Show
Results
Results 2022
Results 2019
Results 2018
Sponsors
Our Sponsors
Become A Sponsor
Show Day
Entertainment
Showday Contact Numbers
Clonmel Show Map
Best Dressed Lady
Become a Steward
Our Committee
News
Gallery
Contact Us
About
Content
Share
Competition Results
Home
Show
Results
If you know the Class Number, enter it directly
Class Number:
:
View Class Results
Download Results PDF
Select a class to view the results
Equestrian
RIDDEN HORSES
Ridden Hunter
Class 1:
Ridden Hunter Light Weight
Click to see results
Class 2:
Ridden Hunter Medium Weight
Click to see results
Class 3:
Ridden Hunter Heavy Weight
Click to see results
Class 4:
Small Ridden Hunter
Click to see results
Class 4A:
Championship; Supreme Ridden Hunter
Click to see results
Class 4B:
Best 4yo Ridden Hunter
Click to see results
Rescue and Veteran Horses
Class 5:
Rescue Class
Click to see results
Class 6:
Veteran Horse Class
Click to see results
Riding Horses; Cob, Coloured, Large.
Class 7:
Ridden Cob Class
Click to see results
Class 8:
Ridden Coloured Class
Click to see results
Class 9:
Large Riding Horse
Click to see results
Racehorse to Riding Horse
Class 10Q:
The Treo Eile Novice Racehorse to Riding Horse Class
Click to see results
Class 11Q:
The Treo Eile Novice Racehorse to Riding Horse
Click to see results
Side Saddle
Class 12:
Senior Side Saddle Class
Click to see results
Class 13:
Junior Side Saddle Class
Click to see results
Working Hunter Horses
Class 14:
Working Hunter exceeding 153cms
Click to see results
Class 15:
Traditional Irish Horse Working Hunter Class
Click to see results
IN HAND HORSES
Young Horses
Class 17:
Two year old Colt, Gelding or Filly
Click to see results
Class 18Q:
QUALIFIER for The TIHA Limerick Lady Championship
Click to see results
Class 20:
Countess of Donoughmore Cup for Best Two Year Old
Click to see results
Class 21:
Three year Old Colt, Gelding or Filly
Click to see results
Class 22Q:
QUALIFIER The ISA & Dungarvan Show Society Three year old filly all Ireland Championships
Click to see results
Class 23:
Tipperary County Council Cup for Best Three Year Old
Click to see results
Class 24:
CHAMPIONSHIP; Supreme Young Horse Champion
Click to see results
Class 16:
Yearling Colt, Gelding or Filly
Click to see results
Non Thoroughbred and Irish Draught Broodmares and Foals
Class 26:
Irish Draught Colt or Filly Foal
Click to see results
Class 27Q:
QUALIFIER for The Bantry Show I D Foal Munster Championship
Click to see results
Class 28:
Non Thoroughbred Broodmare
Click to see results
Class 29:
Non Thoroughbred, Colt or Filly foal
Click to see results
Class 30Q:
QUALIFIER for Iverk Show and ISA All Ireland Broodmare & Foal Team Championship
Click to see results
Class 25:
Registered Irish Draught Mare
Click to see results
Thoroughbred Mares and Foals
Class 31:
Coolmore All Ireland Thoroughbred Broodmare Class
Click to see results
Class 32:
Dr Michael Magnier Cup
Click to see results
Class 33:
Thomond O'Mara Thoroughbred Colt Foal Class
Click to see results
PONIES
IPS Open Show Ponies
Class 35:
Lead Rein Open Pony
Click to see results
Class 36:
Lead Rein Show Hunter Pony
Click to see results
Open First Ridden and First Year, First Ridden
Class 37:
Open First Ridden
Click to see results
Class 38:
First Year First Ridden Class
Click to see results
Class 39:
Supreme Mini Championship
Click to see results
Non- Registered Lead Rein and Handy Pony
Class 40:
Lead Rein Non Registered Class
Click to see results
Class 41:
Handy Pony Class
Click to see results
Pony Broodmare Class
Class 42:
Pony Broodmare Class
Click to see results
Ridden Hunter Ponies
Class 43:
Intermediate Ridden Hunter, 4 years old and over, not exceeding 158cms
Click to see results
Class 44:
Intermediate HP exceeding 143cm but less than 153cm
Click to see results
Class 45:
Intermediate HP exceeding 133cm but less than 143cm
Click to see results
Class 46:
Intermediate HP not exceeding 133cm
Click to see results
Class 47:
Champion Ridden Hunter Pony
Click to see results
Class 48:
Ridden Starter Stakes
Click to see results
Ridden Connemara
Class 49:
Ridden Registered Connemara Pony
Click to see results
Working Hunter -Ponies
Class 50:
Intermediate Working Hunter Pony, not exceeding 158cm
Click to see results
Class 51:
Intermediate Working Hunter Pony Exceeding 143 but less than 153cm
Click to see results
Class 52:
Intermediate Working Hunter Pony Exceeding 133cm but less than 143c.m
Click to see results
Class 53:
Intermediate Working Hunter Pony Not exceeding 133cm
Click to see results
Class 54:
Supreme Champion Working Hunter Pony Anna Cantwell Cup
Click to see results
Class 55:
Working Starter Stakes
Click to see results
Class 56:
Open Cradle Stakes
Click to see results
Showjumping
Arena 1
Class 100:
1.25m Sweet Oak Farm
Click to see results
Class 101:
1.35m Red Mills Munster Grand Prix
Click to see results
Class 102:
1.15m Carleton Stables
Click to see results
Arena 2
Class 104:
1.10m Two Phase
Click to see results
Class 105:
1m. Two Phase
Click to see results
Showjumping Ponies
Arena 3
Class 109:
128cm - 70cm
Click to see results
Class 110:
128cm - 80cms two phase
Click to see results
Class 111:
128cm 85cm under 10 mini grand prix inc Carling King
Click to see results
Class 112:
128cm – 90cm two phase
Click to see results
Class 113:
138/148 cm – 80cm
Click to see results
Class 114:
138/148cm - 90 cm
Click to see results
Class 115:
138 - 1m two phase
Click to see results
Class 116:
148 1m two phase
Click to see results
Class 117:
148 1.10 two phase
Click to see results
Cattle
Friesian
Class 150:
Friesian Heifer Calf
Click to see results
Class 151:
The GAIN CHAMPION YEARLING HEIFER Class
Click to see results
Class 153:
The Friesian Senior Cow
Click to see results
Class 154:
The Supreme Champion Dairy Animal
Click to see results
Shorthorn (Pedigree & Non Pedigree)
Class 155:
Shorthorn Calf Class
Click to see results
Class 156:
Shorthorn Yearling Heifer
Click to see results
Class 157:
Shorthorn Beef Cow or Heifer in Calf or in milk
Click to see results
Limousin
Class 159:
Limousin Pedigree Heifer Calf
Click to see results
Class 158:
Limousin Pedigree Bull Calf
Click to see results
Class 160:
Limousin Pedigree male or female calf
Click to see results
Class 161:
Limousin Pedigree maiden heifer
Click to see results
Class 162:
limousin Pedigree Cow or Heifer in calf or in milk
Click to see results
Charolais
Class 163:
Charolais Pedigree Bull Calf
Click to see results
Class 164:
Charolais Pedigree Heifer Calf
Click to see results
Class 166:
Charolais pedigree maiden heifer
Click to see results
Class 167:
Charolais pedigree cow or heifer in calf or in milk
Click to see results
Hereford
Class 168:
Hereford Bull Calf
Click to see results
Class 169:
Hereford Heifer Calf
Click to see results
Class 170:
Hereford bull or heifer calf
Click to see results
Class 171:
Hereford Maiden Heifer
Click to see results
Class 172:
Hereford Cow or Heifer in calf or in milk
Click to see results
Simmental
Class 173:
Simmental Bull Calf
Click to see results
Class 174:
Simmental Heifer Calf
Click to see results
Class 175:
Simmental Calf male or female
Click to see results
Class 176:
Simmental Maiden Heifer
Click to see results
Class 177:
Best Simmental Cow or Heifer
Click to see results
Belgian Blue
Class 179:
Belgian Blue Bull Calf
Click to see results
Class 183:
Best Belgian Blue Cow
Click to see results
Class 180:
Belgian Blue Heifer Calf
Click to see results
Class 181:
Belgian Blue male or female Calf born in 2022
Click to see results
Class 182:
Belgian Blue Heifer Class born on or after January 1, 2020
Click to see results
Angus
Class 184:
Angus Bull Calf
Click to see results
Class 185:
Angus Heifer Calf
Click to see results
Class 186:
Angus Bull or Heifer Calf
Click to see results
Class 187:
Angus Heifer born on or after 1st September 2020
Click to see results
Non-Pedigree Classes
Class 189a:
Commercial
Click to see results
Class 192:
Quality Beef Bullock
Click to see results
Class 189:
The Commercial Beef Bull/Heifer Class
Click to see results
Class 194:
Young Handlers Class
Click to see results
Class 193:
Quality Beef Animal
Click to see results
Class 190:
Quality Beef Heifer
Click to see results
Pedigree
Class 195:
Champion Traditional Breed Pedigree Beef Calf Class.
Click to see results
Class 197:
Champion Continental Pedigree Beef Calf Class
Click to see results
Pedigree & Non Pedigree Championships
Class 196:
The FBD Insurance Champion Beef Pair male or female
Click to see results
Class 198:
Supreme Champion Beef Animal
Click to see results
Sheep
Any other breed
Class 301:
Best Female Sheep any other Breed.
Click to see results
Class 300:
Best Male Sheep any other Breed
Click to see results
Beltex
Class 310:
Beltex Shearling Ram and upwards
Click to see results
Class 311:
Beltex Shearling Ewe and upwards
Click to see results
Class 312:
Beltex Ram Lamb
Click to see results
Class 313:
Beltex Ewe Lamb
Click to see results
Class 314:
Beltex Championship
Click to see results
Blue Texel
Class 318:
Blue Texel Ewe Lamb
Click to see results
Class 319:
Blue Texel Championship
Click to see results
Class 317:
Blue Texel Ram Lamb
Click to see results
Charollais
Class 320:
Charollais Shearling Ram and upwards
Click to see results
Class 321:
Charollais Shearling Ewe and upwards
Click to see results
Class 322:
Charollais Ram Lamb
Click to see results
Class 323:
Charollais Ewe Lamb
Click to see results
Class 324:
Charollais Championship
Click to see results
Commercial Classes.
Class 325:
Lamb suitable for export slaughter, 38-43gs
Click to see results
Class 326:
Open Butcher’s Lamb
Click to see results
Class 327:
Cross Bred Ewe Lamb, suitable for breeding.
Click to see results
Class 328:
Cross Bred Hogget Ewe, suitable for breeding
Click to see results
Class 329:
Cross Bred Ewe, 2years old and upwards.
Click to see results
Class 330:
Pet Lamb Class, Handled by children 12 years or under
Click to see results
Class 331:
Young Handlers Class
Click to see results
Class 332:
Commercial Championship
Click to see results
Dorset
Class 333:
Dorset Shearling Ram and upwards
Click to see results
Class 334:
Dorset Shearling Ewe and upwards
Click to see results
Class 335:
Dorset Ram Lamb
Click to see results
Class 336:
Dorset Ewe Lamb
Click to see results
Class 337:
Dorset Championship
Click to see results
Jacob
Class 338:
Jacob Shearling Ram and upwards
Click to see results
Class 339:
Jacob Ewe Shearling and upwards
Click to see results
Class 340:
Jacob Ram Lamb
Click to see results
Class 341:
Jacob Ewe Lamb
Click to see results
Class 342:
Jacob Championship
Click to see results
Lleyn
Class 343:
Lleyn Ewe Lamb
Click to see results
Class 344:
Lleyn Shearling Ewe and upwards
Click to see results
Class 345:
Lleyn Senior Ewe
Click to see results
Class 346:
Lleyn Ram Lamb
Click to see results
Class 347:
Lleyn Ram Shearling and upwards
Click to see results
Class 348:
Lleyn Championship
Click to see results
Rouge De L’ Ouest
Class 350:
Rouge De L’Ouest Senior Ram.
Click to see results
Class 351:
Rouge De L’Ouest Shearling Ram
Click to see results
Class 352:
Rouge De L’Ouest Ram Lamb All-Ireland Championship
Click to see results
Class 354:
Rouge De L’Ouest Shearling Ewe and upwards
Click to see results
Class 353:
Rouge De L’Ouest Ewe Lamb
Click to see results
Class 349:
Rouge de l’ouest championship
Click to see results
Scotch Blackface
Class 358A:
Hoget Ram
Click to see results
Class 356:
Scotch Blackface Aged Ram
Click to see results
Class 357:
Scotch Blackface Ram Lamb
Click to see results
Class 358:
Pair Scotch Blackface Ewe Lambs
Click to see results
Class 359:
Scotch Blackface Shearling Ram All Ireland Championship.
Click to see results
Class 360:
Scotch Blackface Hogget Ewe.
Click to see results
Class 361:
Scotch Blackface Ewe with a Lamb
Click to see results
Class 362:
Scotch Blackface Championship
Click to see results
Suffolk
Class 363:
Suffolk Ram Shearling and upwards.
Click to see results
Class 364:
Suffolk Ewe Shearling and upwards
Click to see results
Class 365:
Suffolk Ram Lamb
Click to see results
Class 366:
Suffolk Ewe Lamb
Click to see results
Class 367:
Suffolk Championship
Click to see results
Vendeen
Class 381:
Vendeen Shearling Ram and upwards
Click to see results
Class 382:
Vendeen Ram Lamb
Click to see results
Class 383:
Vendeen Shearling Ewe and upwards
Click to see results
Class 384:
Vendeen Ewe Lamb
Click to see results
Class 385:
Vendeen Championship
Click to see results
Zwartbles/ All Ireland Championships
Class 386:
Zwartbles Early Ewe Lamb (jan 22 to Feb 22)
Click to see results
Class 387:
Zwartbles Early Ram Lamb (jan 22 to Feb 22)
Click to see results
Class 388:
Zwartbles Late Ewe Lamb (March 2022 Forward)
Click to see results
Class 389:
Zwartbles Late Ram Lamb (March 2022 Forward)
Click to see results
Class 390:
Zwartbles Shearling Ewe
Click to see results
Class 391:
Zwartbles Shearling Ram
Click to see results
Class 392:
Zwartbles Aged Ewe
Click to see results
Class 393:
Zwartbles Aged Ram
Click to see results
Class 394:
Zwartbles Pair Class
Click to see results
Class 395:
Young Handler Class under 12 on Show day Entry Free
Click to see results
Class 396:
Zwartbles Female Championship
Click to see results
Class 397:
Zwartbles Male Championship
Click to see results
Class 398:
Zwartbles Overall Championship
Click to see results
Hampshire Down/ All Ireland Championships
Class 399:
Hampshire Down Ram lamb
Click to see results
Class 400:
Hampshire Down Shearling Ram
Click to see results
Class 401:
Hampshire Down Ewe Lamb
Click to see results
Class 402:
Hampshire Down Shearling Ewe
Click to see results
Class 403:
Hampshire Down Best Pair
Click to see results
Class 404:
Hampshire Down young handler Under 16 yrs
Click to see results
Class 405:
Hampshire Down Novice Class
Click to see results
Class 406:
Hampshire Down Senior Ram
Click to see results
Class 407:
Hampshire Down Senior Ewe
Click to see results
Class 408:
Hampshire Down Championship
Click to see results
Dassenkop/Badgerface Texel
Class 409:
Dassenkop/Badgerface Texel Ram Lamb
Click to see results
Class 410:
Dassenkop/Badgerface Texel Ewe Lamb
Click to see results
Class 411:
Dassenkop/Badgerface Texel Championship
Click to see results
Dutch Spotted
Class 412:
Dutch Spotted Shearling Ram and Upwards
Click to see results
Class 413:
Dutch Spotted Shearling Ewe and Upwards
Click to see results
Class 414:
Dutch Spotted Ram Lamb
Click to see results
Class 415:
Dutch Spotted Ewe lamb
Click to see results
Class 416:
Dutch Spotted Championship
Click to see results
Goats
Class 225:
Best Milking Goat – any age & any breed.
Click to see results
Class 226:
Best Goatling (Female over 12 months and under 2 years not yet kidded)-any breed
Click to see results
Class 227:
Best Female Kid
Click to see results
Class 228:
Best Male Kid - any breed, not exceeding 4 months of age
Click to see results
Class 229:
Male Goat - 1 year and over
Click to see results
Class 230:
Best Adult Female Pygmy Goat
Click to see results
Class 231:
Best Pygmy Kid
Click to see results
Poultry
Class 75:
Waterfowl Large male / female
Click to see results
Class 76:
Large Heavy Soft feather Male / Female.
Click to see results
Class 77:
Large Light Soft Feather Male / Female
Click to see results
Class 78:
Bantam Waterfowl Male / Female
Click to see results
Class 79:
Bantam Heavy Soft Feather Male/Female
Click to see results
Class 80:
Bantam Light Soft Feather Male / Female
Click to see results
Class 82:
Hard Feather Large Bantam Male/Female
Click to see results
Class 84:
Hybrid / Crossbreed/ Farmyard Hen
Click to see results
Class 85:
Hybrid / Crossbreed / Farmyard Rooster
Click to see results
Class 87:
Plate of Large Hen Eggs
Click to see results
Class 89:
Plate of 3 Duck Eggs
Click to see results
Class 81a:
True Bantam male
Click to see results
Class 81b:
True Bantam Female
Click to see results
Class 81c:
Belgian Bantam male/female
Click to see results
Home Crafts (ENTRY CLOSES SAT 2 JULY)
Hand Crafts
Adult Crafts
Class 500:
Make a Bag using materials of your choice.
Click to see results
Class 501:
Hand Knitted Scarf.
Click to see results
Class 502:
Any Crochet Item using Wool
Click to see results
Class 503:
Piece of Cotton Crochet
Click to see results
Class 504:
A Handmade Card
Click to see results
Class 505:
Knitted Toy of your Choice
Click to see results
Class 506:
Jewellery- a Handmade Necklace.
Click to see results
Class 507:
Make an Apron
Click to see results
Class 508:
A Dressed Doll
Click to see results
Class 509:
Hand Made Tea Cosy .
Click to see results
Class 511:
Knitting – an item of Traditional Aran knitting – any colour
Click to see results
Class 512:
Household Item featuring any craftwork
Click to see results
Junior Crafts
Class 513:
Decorated Bookmark
Click to see results
Class 515:
Decorated Wooden Spoon
Click to see results
Class 516:
Handmade Face Mask
Click to see results
Class 517:
Painted Wellington (one) Boot
Click to see results
Class 518:
Decorated Bottle
Click to see results
Class 520:
A handmade bracelet
Click to see results
Class 521:
Something old from Something new
Click to see results
Home Baking
Adult Baking
Class 522:
Madeira Cake
Click to see results
Class 523:
Brown Soda Bread
Click to see results
Class 524:
White Soda Bread
Click to see results
Class 525:
Any unusual Bread of your choice
Click to see results
Class 526:
Tea Brack
Click to see results
Class 527:
Best Pastry Tart
Click to see results
Class 528:
Sponge Cake, Jam Filled
Click to see results
Class 529:
6 Fruit Scones
Click to see results
Class 530:
Coffee Madeira Sandwich- Decorated
Click to see results
Class 531:
6 Decorated Queen Cakes.
Click to see results
Class 532:
My Favourite Cake - Suitable for any occasion
Click to see results
Junior Baking
Class 534:
6 Queen Caked Decorated
Click to see results
Class 536:
4 Brownies
Click to see results
Preserves
Class 539:
Raspberry Jam
Click to see results
Class 540:
Strawberry Jam
Click to see results
Class 541:
Gooseberry Jam
Click to see results
Class 542:
Blackcurrant Jam
Click to see results
Class 543:
Marmalade
Click to see results
Lego
Class 537:
Lego 1st- 3rd
Click to see results
Flower Show (ENTRY CLOSES SAT 2 JULY)
Flowers
Class 451:
Roses, Floribunda (or cluster)
Click to see results
Class 457:
Herbaceous Perennials, 3 vases, 3 distinct cultivars
Click to see results
Class 452:
Roses, H,T. (or large flowered roses)
Click to see results
Class 453:
Rose of the Show, H.T. 1 stem, any variety
Click to see results
Class 454:
Annuals including Sweet Peas
Click to see results
Class 456:
Sweet William, not more than 5 stems
Click to see results
Class 458:
Herbaceous Perennials, 1 vase, 1 variety.
Click to see results
Class 459:
Herbaceous Foliage
Click to see results
Class 460:
Lilies
Click to see results
Class 461:
Flowering Shrub or Tree
Click to see results
Class 462:
Shrub or Tree grown for Foliage
Click to see results
Over 60's
Class 464:
A Bunch of Summer Flowers, This class is for over 60's
Click to see results
Novice
Class 467:
Window Box
Click to see results
Photography
Class 470:
The Garden in Bloom
Click to see results
Class 471:
Majestic Trees
Click to see results
Class 472:
Wild Life
Click to see results
Pot Plant Classes
Class 473:
Flowering Pot Plant
Click to see results
Class 474:
Cacti or Succulent Plant
Click to see results
Vegetable Classes
Class 476:
Potatoes, not more than 5
Click to see results
Class 477:
Lettuce, 2 heads
Click to see results
Class 479:
Rhubarb, 5 stalks
Click to see results
Class 480:
Collection of Herbs, not more than 5 varieties
Click to see results
Class 482:
Collection of Veg, not more than 3 varieties foliage left on carrots
Click to see results
Bord Bia Qualifier
Class 483:
A Dish of 6 potatoes
Click to see results
Decorative Classes
Class 484:
Picnic Time - A summer basket
Click to see results
Class 485:
Here Comes the Summer - an exhibit
Click to see results
Class 490:
Floral Installation Photography
Click to see results
Children's Classes
Class 488:
Ocean in a Shoe Box
Click to see results
Class 489:
Floral Installation Photography
Click to see results
Clonmel Show National Artisan Food Awards
Class 600:
Artisan Food - Preserves
Click to see results
Class 601:
Artisan Food - Sauces & Condiments
Click to see results
Class 602:
Artisan Food - Dairy Produce
Click to see results
Class 603:
Artisan Food - Bakery (Sweet)
Click to see results
Class 605:
Artisan Food - Honey
Click to see results
Class 606:
Artisan Food - Chilled Meat / Fish Products
Click to see results
Class 607:
Artisan Food - Chocolate
Click to see results
Class 608:
Artisan Food - Non-alcoholic bottled drinks
Click to see results
Class 609:
Artisan Food - "Modern Irish Artisan Food"
Click to see results
We use cookies to tailor your web browsing experience. By accepting below and continuing to browse our site, you agree to our privacy policy.
Agree